Edyta Kozak - miniatura

Edyta Kozak

Tancerka, choreografka, kuratorka i organizatorka wielu wydarzeń w obszarze sztuki tańca i sztuk performatywnych. Absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej i Akademii Muzycznej (obecnie: Uniwersytet Muzyczny im. Fryderyka Chopina) w Warszawie. Była solistką baletu Teatru Wielkiego w Warszawie (obecnie: Polski Balet Narodowy) i Stadttheater w Bernie. Na początku lat 90. współtworzyła grupę NEI, jeden z pierwszych niezależnych zespołów teatru tańca w Polsce. Pod koniec lat 90. odeszła od twórczości choreograficznej, poświęcając się tworzeniu autorskiego programu Międzynarodowego Festiwalu Tańca Współczesnego Ciało/Umysł (obecnie: Międzynarodowy Festiwal Ciało/Umysł) oraz projektów stymulujących rozwój tańca w Polsce, czym zajmuje się do dziś. Do twórczości artystycznej powróciła w roku 2001, tworząc wraz z artystą multimedialnym, Mirkiem Kowalczykiem, zespół Made Inc. W 2007 roku stworzyła instalację Dancing For You For One Minute, która zapoczątkowała tryptyk – wraz ze spektaklem Dancing For You Longer Than One Minute oraz filmem fabularnym Dancing For You w reżyserii Rolanda Rowińskiego. W 2011 zrealizowała wraz z Rowińskim spektakl Folk? a ja się nie zgadzam!. Ostatni spektakl Kozak Moje własne interview®Fanny Panda powstał w 2013 z inspiracji Jérôme’em Belem.

Przez dziesięć lat (1995-2005) Kozak pełniła funkcję prezesa Stowarzyszenia Tancerzy Niezależnych. W 2007 stworzyła Fundację Ciało/Umysł, która oprócz międzynarodowych wydarzeń produkuje, prezentuje i realizuje projekty promujące polską i lokalną scenę tańca (m.in. Warszawska Scena Tańca, Noc Tańca, Go! Go! Dance!). Była kuratorką ważnych wydarzeń artystycznych, m.in. takich jak: +++ tańca (Plusy tańca) – program impresaryjny Teatru Narodowego w Warszawie (2004-2006); Pierwsza Polska Platforma Tańca „taniec.pl” (2003); projekty współpracy polskich artystów z artystami z Niemiec, Francji, Serbii, Szwajcarii, Islandii: „Jagniątków. Move the Mount” (2005).

Była jedną z koordynatorek Kongresu Tańca w Warszawie (2011), a także jurorką finału konkursu „Młody Tancerz Roku 2015”.Jest partnerem i ekspertem międzynarodowych networków: Open Latitude oraz Advancing Performing Arts Project. Jest laureatką wielu nagród i stypendiów, m.in. nagrody Ministra Kultury za promocję sztuki tańca.

powrót drukuj