Leszek Bzdyl - miniatura

Leszek Bzdyl

Tancerz, choreograf, reżyser, aktor. Ukończył historię na Uniwersytecie Wrocławskim. W czasie studiów zaangażował się w działalność studenckich grup teatralnych. W latach 1987-90 pracował z Teatrem Pantomimy Henryka Tomaszewskiego. Od 1990 do 1992 związany z gdańskim Teatrem Ekspresji Wojciecha Misiury.
 
W 1992 r. wspólnie z Katarzyną Chmielewską założył Teatr Dada von Bzdülöw. W kierowanym przez siebie teatrze wyreżyserował i stworzył choreografię do większości spektakli, m.in. do Magnolii (2002), do opartego na Dziennikach Witolda Gombrowicza spektaklu Kilka błyskotliwych spostrzeżeń (2004), do zrealizowanego w USA przedstawienia Factor T (2008), Le Sacre (2010), INTRO (2015). Z Teatrem Dada wystąpił na licznych festiwalach i scenach teatralnych w Polsce, w ponad 20 krajach Europy, jak również w Chinach, Indiach, Korei Południowej, Stanach Zjednoczonych, Izraelu i Palestynie.
 
Jako autor ruchu scenicznego udział w realizacji kilkudziesięciu przedstawień na scenach Warszawy (teatry: Narodowy, Rozmaitości, Powszechny, Polski, Studio), Gdyni (Teatr Miejski), Gdańsk (Teatr Wybrzeże), Legnicy (Teatr im. Heleny Modrzejewskiej) i Wrocławiu (Teatr Współczesny). Jako reżyser przedstawień dramatycznych zrealizował m.in.: spektakl Cyrano de Bergerac wg Edmonda Rostanda w Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy (2009) oraz Zielone Zoo według autorskiego scenariusza – w Och-Teatrze w Warszawie (2010). W Teatrze Miejskim w Gdyni w latach 1997-2000 wraz z zespołem Teatru Dada von Bzdülöw prowadził spotkania artystyczne pod nazwą Dzień Pięknego Towarzystwa. Był inicjatorem i koordynatorem trójmiejskiej inicjatywy artystycznej – Korporacja Tańca (w latach 2002-2007).
 
Prowadzi warsztaty taneczne i aktorskie w Polsce i za granicą. Obecnie uczy w Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie.
 
Jako aktor wystąpił m.in. w spektaklach Teatru Miejskiego w Gdyni w reżyserii Julii Wernio: w Burzy w Szekspira (1999) i Życie jest snem Pedra Calderona de la Barca (2003), oraz w Teatrze Wybrzeże w przedstawieniu Piotra Cieplaka Charlie Bokserem (2010).

Jest laureatem wielu nagród, w tym Nagrody Miasta Gdańska w dziedzinie kultury (1999), Nagrody Teatralnej Marszałka Województwa Pomorskiego (2006), nagrody „Sztorm Roku” – plebiscytu czytelników „Gazety Wyborczej” (2007), Międzynarodowej Nagrody Teatralnej Theatre Pasta – Indie (2007). W 2010 roku otrzymał odznakę honorową „Zasłużony Dla Kultury Polskiej” (2010).

powrót drukuj