Sławek Krawczyński, Anna Godowska
"Bataille i świt nowych dni"

fot. Maciej Zakrzewski dla Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk

scenariusz i reżyseria: Sławomir Krawczyński
choreografia: Anna Godowska
wykonawcy: Aleksandra Bożek-Muszyńska, Natalia Dinges, Paweł Grala, Bartosz Ostrowski, Łukasz Przytarski, Zofia Tomczyk
muzyka, remiksy, muzyka na żywo: Peter Łyczkowski
zdjęcia: Maciej Zakrzewski
projekt graficzny: Michał Łuczak (fot. Aleksandra Osowicz)
realizacja techniczna: Łukasz Kędzierski
produkcja: Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk
koprodukcja: 20. Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca / Centrum Kultury w Lublinie, Fundacja Ciało/Umysł
premiera: 29 maja 2016, Studio Słodownia +3, Stary Browar w Poznaniu
czas trwania spektaklu: 70 minut

Projekt zrealizowano w ramach stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partnerem projektu jest marka Ania Kuczyńska.

Czym może być podróż do niemożliwego? Sześcioro tancerzy w przejmującym świecie Georges’a Bataille’a, francuskiego pisarza, filozofa, kontestatora współczesnej kultury.

Bataille rzuca nam wyzwanie. Prowadzi nas do miejsca, gdzie „wszystkie gwałtowne uczucia zlewają się w jedno”. Jego paradoksalna filozofia milczącym gestem wskazuje na taniec. Tańcząc, odkrywamy grozę i ukryte w głębi nowe przestrzenie. Tańcząc, skaczemy w pustkę i odnajdujemy śmiech. Tańcząc, zanurzamy się w mrocznej łamigłówce erotyzmu, aż wreszcie natrafiamy na „świat święta, królów i bogów”. Taniec staje się próbą suwerenności, wyrażając namacalnie i bez słów niezwykły dramatyzm myśli Bataille’a z jego głównym pytaniem: czy możemy stać się na nowo?

Sławek Krawczyński i Anna Godowska współpracują od 1999 roku. W latach 2001-2012 prowadzili Teatr Bretoncaffe. Programową syntezę ich poszukiwań stanowi realizowany od 2005 roku projekt Święto snów, inspirowany współczesnymi metodami psychologicznymi i poświęcony praktykom śnienia oraz ich zastosowaniu w tańcu. Spektakl Sławka Krawczyńskiego i Anny Godowskiej Niżyński. Święto snów otrzymał dwie spośród trzech nagród głównych Polskiej Platformy Tańca 2014 w Lublinie: za spektakl oraz za wykonanie artystyczne (Tomasz Wygoda).

www.swietosnow.com

powrót drukuj