Via Negativa/ Ja Ja Ja Ne Ne Ne
"Dziewiąta"

fot. Marcandrea

występują: Loup Abramovici, Grega Zorc, Jaka Lah, Anita Wach, Magdalena Tuka
pomysł i reżyseria: Bojan Jablanovec
nadzór choreograficzny: Anita Wach
muzyka: Ludwig van Beethoven, IX Symfonia, dyrygent: Herbert von Karajan, Berliner Philharmoniker 1983
kostiumy, maski koni: Barbara Stupica
światła: Bojan Jablanovec, Ana Čigon, Igor Remeta
wideo: Ana Čigon
kierownik sceny: Igor Remeta
producent: Špela Trošt
produkcja: Via Negativa
koprodukcja: Stowarzyszenie Ja Ja Ja Ne Ne Ne w Warszawie
partnerzy: Bunker Ljubljana, Międzynarodowy Festiwal Sztuk Performatywnych A Part w Katowicach, Fundacja Ciało/Umysł
premiera: 15 czerwca 2016, Festiwal A Part w Katowicach
czas trwania: 70 minut

Projekt wspierany przez Miasto Lublana, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Spektakl odbywa się w pełnej nagości.

Spektakl w reżyserii Bojana Jablanovca i choreografii Anity Wach, wynik współpracy polskich i słoweńskich performerów, to wizualna baśń o cywilizacji jako przegranym projekcie ujarzmiania człowieka. Pięć osób na scenie, nagich i podejrzanych, niedoskonałych i przeciętnych, mierzy się z arcydziełem kultury europejskiej, majestatyczną IX Symfonią Beethovena. Pozbawieni wzniosłości, ograniczeni do własnej dosłowności, cyfrowi, rozproszeni w wizualności, głusi od nadmiaru dźwięków, powtarzający się jak zacięta płyta, którą ktoś musi wyłączyć, performerzy próbują odzyskać kontakt z tym, co zwierzęce. Zachodnia cywilizacja sięgnęła do nowych form bestialstwa. W imię wartości europejskich budujemy zasieki, degradujemy inne kultury, nazywając ich przedstawicieli gwałcicielami, kryminalistami czy zwierzętami. Dyplomaci wciąż mówią o projekcie pokoju, którego podstawą jest wojna. Są gotowi zawiesić piąte przykazanie w imię wolności, demokracji i równości. Konflikty przeszłości stoją u bram teraźniejszości.

Spektakl współtworzony jest przez zespół.

Via Negativa – działająca od 2002 roku międzynarodowa platforma badań, rozwoju i produkcji współczesnych sztuk performatywnych, oparta na metodach pracy Bojana Jablanovca, założyciela VN. VN eksploruje różne strategie performatywne, kładzie nacisk na etykę i ciągłe poszukiwania w obrębie praktyk, procedur i dyscyplin.

www.vntheatre.com | www.tukawach.com

powrót drukuj